برگی از تاریخ – قهرمانی پرسپولیس در دومین دوره مسابقات والیبال یادواره شهدا

دومین دوره مسابقات والیبال یادواره شهید مقدم و شهید هوریا

مجله کیهان ورزشی – اردیبهشت ۱۳۶۷

پرسپولیس تهران بدون شکست جام را از شهر ری برد

دومین دوره مسابقات والیبال یادواره شهید غلامرضا مقدم و شهید غلامرضا هوریا با شرکت تیم های پرسپولیس (پیروزی)، استقلال، پیکان، میلاد از تهران و منتخب امید شهرری و بنیاد شهید قهرمان والیبال دسته اول شهرری در ۲ گروه به صورت دوره ای در تالار ۱۵۰۰ نفری شهید انور شهرری زیر نظر هیات والیبال این شهر آغاز شده بود با انجام ۱۰ دیدار خاتمه یافت و تیم والیبال پرسپولیس بدون شکست به مقام قهرمانی دست پیدا کرد و تیم های میلاد و استقلال به ترتیب دوم و سوم شدند و تیم امید شهرری کاپ اخلاق را تصاحب کرد.

رقابت های والیبال یادواره شهید هوریا و مقدم در شرایطی در شهر مذهبی ری آغاز شد که چند ماهی است والیبال ایران و به خصوص والیبال باشگاهی تهران به خاطر ماه مبارک رمضان تعطیل شده بود و این مسابقات فرصتی بود تا اهالی توپ و تور تهران در کنار والیبالیست های جوان شهرری خود را محک بیشتری بزنند و دیگر آنکه این مسابقات برای تیم های تهرانی حکم یک آزمون داشت چرا که قرار است در روزهای آتی پیکارهای باقی مانده باشگاه های سال ۶۶ در استادیوم آزادی برگزار شود و ۴ تیم مدعی این دیدارها به جز پاس همه حضور داشتند. با این تفاصیل حضور تیم های تهرانی در شهرری باعث شد تا رقابت های یادواره شهیدان هوریا و مقدم با کیفیت بالایی نسبت به دور قبل برگزار شود و کاستی های دور اول تا حدودی پوشیده شد و حضور تماشاگران مشتاق والیبال از دیگر مسائلی بود که بارقه ای از امید در دل ها به وجود آورد؛ چرا که برای تماشای مسابقات نزدیک به ۲۰۰۰ هزار نفر تا نزدیکی خطوط زمین گرد هم آمده بودند و این ثابت کرد که والیبال از دیر باز در نزد رازی ها طرفداران فراوان داشته است و می توانند در آینده میزبان تیم های پر قدرت تهرانی و شهرستان ها باشند. با این تفاصیل نگاهی خواهیم داشت به رقابت های یادواره شهید هوریا و شهید مقدم که با هم می خوانیم.

مسابقات با حضور ۶ تیم در ۲ گروه آغاز شد.

گروه اول: ۱- میلاد تهران ۲- منتخب امید شهرری ۳- استقلال تهران

گروه دوم: ۱- بنیاد شهید شهرری ۲- پیکان تهران ۳- پرسپولیس تهران

نتایج دیدارهای مقدماتی:

امید یک ست از استقلال گرفت

استقلال تهران ۳ منتخب امید ری ۱

داور اول: احمد دامغانی – داور دوم: حسین پورکاشیان

در افتتاحیه دومین دوره مسابقات تیم امید شهرری در برابر استقلال قهرمان اولین دوره مسابقات قرار گرفت. تیم جوان شهرری که ترکیب آن را گروهی از والیبالیست های جوانان تشکیل می دادند با بهره گیری از حسین آرام، مجتبی ابوطالبی، محمود الهیاری، التفات ولی محمدی، مهدی مرادعلی، حمید جعفر زاده و صفر ولی محمدی در برابر استقلال روز خوبی را به نمایش گذاشت. در این دیدار ست سوم از آن شهرری شد و در ۳ ست دیگر استقلال با بهره گیری از کار گروهی یارانش به برتری دست یافت که مسعود شفه سرحال تر از دیگران بود.

پرسپولیس از ست دوم امان نداد

پرسپولیس تهران ۳ پیکان ۱

داور اول: محمد حسین شفقی – داور دوم: محمد وکیلی

در پیکار دوم پیروزی با ترکیبی از یاران آشنایش مقابل حریف نام آشنای خود پیکان ایستاد. پیکانی ها که در رقابت های تهران برتری ۲-۳ را به پرسپولیس دیکته کرده بودند، علیرغم اینکه عباد نبی زاده را در کنار داشتند فقط یک ست درخشش داشتند که برتری ۱۰-۱۵ حکایت از آن داشت. در مابقی کار برتری را پرسپولیس نشان داد که در پایان نتیجه ۱-۳ به نام پرسپولیس نوشته شد.

پیکاری دیدنی در پنج ست

میلاد تهران ۳ استقلال تهران ۲

داور اول: محمد حسین شفقی – داور دوم: احمد دامغانی

میلاد در پیکار اول خود به دیدار استقلال شتافت و با بهره گیری از چهره های جدید و در مقابل استقلال با ۶ یار همیشگی خود ظاهر شد. در ست اول و دوم استقلال در عرض ۴۸ دقیقه به برتری ۱۱-۱۵ و ۱۰-۱۵ چنگ انداخت و در حالی که همه چیز برای پیروزی داشت قافیه را به یاران میلاد باخت و در مابقی کار میلاد به جنب و جوش افتاد و به برتری ۱۵-۷، ۱۶-۱۴، ۱۵-۱۳ دست یافت. در طول ۳ گیم پایانی میلاد در توپ گیری و دفاع هوشیار و پرتوان نشان داد. بدین ترتیب پس از ۱۲۴ دقیقه میلاد ۳-۲ استقلال را مغلوب کرد.

پیکان کم آورد!

بنیاد شهید ۳ پیکان صفر

در حالی که تماشاگران در تالار به انتظار تیم پیکان نشسته بودند ولی غیبت تنی چند از یاران پیکان تعداد بازیکنان این تیم به حد نصاب نرساند و طبق رای کمیته اجرایی نتیجه ۰-۳ به سود بنیاد شهید منظور شد.

میلاد پرواز کرد

میلاد تهران ۳ منتخب امید شهرری صفر

داور اول: محمد حسین شفقی – داور دوم: احمد دامغانی

پرسپولیس از مانع دوم پرید

پرسپولیس ۳ بنیاد شهید شهرری صفر

داور اول: اسماعیل صباغ – داور دوم: حسین پورکاشیان

دیدارهای نیمه نهایی

بنیاد شهید تا مرز پیروزی رفت ولی …

میلاد ۳ بنیاد شهید ۲

داور اول: محمد حسین شفقی – داور دوم: حسین پورکاشیان

تماشاگر: بیش از ۱۵۰۰ نفر

میلاد و بنیاد شهید در یک رقابت نزدیک و فشرده خالق صحنه های زیبا از هنر والیبال بودند. در این پیکار که ۱۲۰ دقیقه به طول انجامید، دو تیم یک لحظه از هم غافل نشدند و در ۵ ست تلاش میلاد به حکم مهره های خوبش برتری ۲-۳ را به چنگ انداخت.

استقلال به پرسپولیس باخت

پرسپولیس ۳ استقلال ۲

داور اول: اسماعیل صباغ – داور دوم: احمد دامغانی

استقلال و پرسپولیس دو تیم مطرح و پرتماشاگر والیبال تهران پس از مدت ها بار دیگر مقابل هم ایستادند تا تیم برنده جواز عبور به فینال را دریافت نماید. این پیکار ۱۸۰ دقیقه به طول انجامید، در حالی که سالن مسابقات یک لحظه آرامش به خود ندید. رقابت فشرده و جانانه دو رقیب فضای دیدنی به وجود آورده بود. در این مصاف پر تحرک ابتدا استقلال هرچه داشت رو کرد و با توپ گیری خوب یارانش برتری ۱۰-۱۵ و ۵-۱۵ در دو ست استقلال به ثبت رسید. در ست سوم در حالی که استقلال می توانست کار را یکسره کند ولی هوشیاری پرسپولیس نمایان شد. در ست پایانی پرسپولیس ۳-۹ از حریف سبقت گرفت و در حالی که به سوی عدد ۱۵ خیز برداشته بود استقلال به خود آمد. ولی تلاش پرسپولیس ست پنجم را ۱۲-۱۵ به سود این تیم کرد تا پرسپولیس ۲-۳ از سد حریف دیرینه خود بگذرد.

قهرمان جام اول ۲ پله پایین افتاد

استقلال ۳ بنیاد شهید ۱

داور اول: احمد دامغانی – داور دوم: حسین پورکاشیان

تماشاگر: بیش از ۱۵۰۰ نفر

تالار شهید انور دولت آباد (دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۶۷) – بنیاد شهید و استقلال پس از ناکامی در دیدارهای نیمه نهایی برای کسب مقام سوم این رقابت ها به دیدار هم شتافتند. با آغاز بازی و گردش توپ چیزی که معلوم شد خستگی ناشی از دیدارهای نیمه نهایی بر پیکر بازیکنان دو تیم نمایان بود.

پرسپولیس قهرمانی را گرفت

پرسپولیس ۳ میلاد ۱

داور اول: محمد حسین شفقی – داور دوم: محمد وکیلی فرجاد

تماشاگر: نزدیک به ۲۰۰۰ نفر

پرسپولیس تهران: علی موذن، عبدالعلی نبی، جهانگیر ترابپور، امیر حجازی نو، محمود محمودیان، فرزین خسروی اسکوئی، بهمن تاروردی زاده، مسعود جواهری و مسعود رحمانی خاکی – مربی و سرپرست: محمد صادقی

دیدار پایانی

در آخرین ایستگاه جام دو تیم تهرانی در برابر ۲۰۰۰ تماشاگر ری نشین که در تالار گرد هم آمده بودند به مصاف هم شتافتند تا در دیدار پایانی چهره قهرمان را نمایان سازند. در ست دوم رقابت نزدیک و فشرده دو تیم تا امتیاز ۱۵ ادامه داشت؛ در حالی که ۴۰ دقیقه از رقابت دو تیم می گذشت دو دفاع خوب از جانب یاران پرسپولیس سرنوشت این ست را ۱۵-۱۷ به سود پرسپولیس نوشت. در ست های سوم و چهارم پرسپولیس خیلی آرام و آسان به امتیازگیری پرداخت و برتری ۷-۱۵ و ۸-۱۵ را در کارنامه خود ثبت نمود. بدین ترتیب پرسپولیس با برتری ۱-۳ جام قهرمانی را در آغوش گرفت.

x

این مطلب را نیز بخوانید

برگی از تاریخ – سفید بهتر از قرمز – تیم ملی والیبال ایران در سال ۱۳۶۶

سفید بهتر از قرمز ایران (سفید) ۳  –  ایران (قرمز) ۱ داور ...