برگی از تاریخ – دیدار استقلال و پرسپولیس

دیدار استقلال و پرسپولیس برای کمک به سیل زدگان

پرسپولیس ۳ – استقلال ۱

مجله کیهان ورزشی – شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۶۶

داور اول: اکبر یحیائی – داور دوم: حسین خوئینی ها – منشی: علی اکبر صادق زاده

تماشاگر: در حدود ۷۰۰ تن

پرسپولیس: علی موذن (۱۴) [کاپیتان]، عبدالعلی نبی (۸)، مهرداد فیضی (۲)، اصغر تیمورنیا (۱)، محمود محمودیان (۱۱)، فرزین خسروی اسکوئی (۳)، داود یاوری (۱۰)، مسعود رحمانی (۲۰)

ذخیره ها: مسعود جواهری (۷)، بهروز میرزائی (۴)، ایرج علوی (۵) و مرتضی اکبری (۱۲)

مربی: محمد صادقی – سرپرست: عباس وکیل

استقلال: اصغر نائینی (۱) [کاپیتان]، اکبر نائینی (۸)، مسعود شفه (۹)، محمود عظیمی (۵)، عیسی ارگی (۱۲)، سعید رحیمی (۶)، مرتضی شهبازی (۲)، بیژن قهرمانی (۱۱)

ذخیره ها: حسین حاج مهدیقلی (۷)، توفیق اسماعیلی (۱۰) و فرهاد دالمن (۴)

تالار شهید افراسیابی (شنبه ۲۴ مرداد ۶۶)

استقلال و پرسپولیس دو تیم پرآوازه پایتخت یکبار دیگر دعوت هیئت والیبال تهران را لبیک گفتند و برای کمک رسانی به سیل زدگان اخیر کشور مصافی دوستانه برگزار کردند. دو تیم در شرایطی به پیکار دعوت شدند که بر خلاف انتظار دست اندرکاران آن طوری که باید و شاید از این حرکت استقبال نشد و ضعف در تبلیغات عاملی بود تا گروهی از مشتاقان والیبال از برگزاری این مسابقه دوستانه بی اطلاع باشند.

استقلال تیم دسته اولی تهران با در اختیار گرفتن یاران آشنای خود از جمله اصغر و اکبر نائینی، عیسی ارگی، مسعود شفه و … در برابر پرسپولیس به میدان آمد. در این میان تیم پرسپولیس نیز که اندیشه کسب اعتبار در والیبال تهران را در سر می پروراند در شرایطی قدم به میدان حریف گذاشت که عبدالعلی نبی یار پرتلاش و خوش تکنیک دخانیات را به جمع خود افزوده بود. حضور او در کنار یاران پرسپولیس از جمله علی موذن، محمود محمودیان، مهرداد فیضی، اصغر تیمورنیا، داود یاوری و فرزین خسروی اسکوئی می توانست توان بیشتری به ترکیب قبلی سرخ پوش ها بدهد. پرسپولیس در این روز قصد داشت با ترکیبی مناسب شکست دیدار دوستانه قبلی را که در سال ۶۵ به وقوع پیوسته بود تلافی نماید. …

… ست اول، با سوت اکبر یحیائی داور اول این دیدار به گردش درآمد تا دو تیم مطرح پایتخت آنچه را که در چنته دارند به معرض دید مشتاقان والیبال بگذارند. در ابتدای کار اسپک های سرعتی تیم پرسپولیس که توسط علی موذن ساخته و پرداخته می شد پرسپولیس را پرتوان نشان می داد. پرسپولیس برتری ۴-۶ را به نام خود نوشت و برای رسیدن به مرز ۱۵ تلاش خود را بیشتر کرد و در حالی که در توپ گیری پشت دفاع ضعف داشت در عرض ۴۰ دقیقه خود را به امتیاز ۱۲-۱۵ رساند تا شکست استقلال را در ست اول اثبات نماید.

ست دوم: استقلال برای جبران شکست ست قبلی، خود را برای پیروزی مهیا کرد و بازی با برتری دفاعی استقلال در روی تور با نتیجه ۱۵-۱۲ به سود آبی پوش ها خاتمه یافت.

در ست سوم: پرسپولیس که قافیه را در ست دوم باخته بود پرتلاش ظاهر شد و در همان ابتدای کار روی هنرنمایی محمود محمودیان و فرا خواندن مهرداد فیضی تا حدودی خود را باز یافت. توپ های سرعتی و بدون دفاع عبدالعلی نبی عاملی بود تا پرسپولیس خود را به امتیاز ۲-۹ برساند و در این لحظات استقلال شهبازی را جایگزین رحیمی کرد و این تعویض تا حدودی کار استقلال را آسان کرد و استقلال برای آن که فاصله عددی خود را کمتر کند سرخ پوش ها را در امتیاز ۹ ماندگار کردند و در شرایطی دو تیم قصد داشتند از هم گریز بزنند که این اندیشه با هوشیاری مدافعان و اسپک های دو تیم خنثی می شد و دو تیم به مرز ۱۵ رسیدند ولی شتاب زدگی استقلال و ضعف داوری عاملی بود تا پرسپولیس حساب کار را ۱۷-۱۵ به نام خود بنویسد.

ست چهارم: پرسپولیس برای تکمیل کردن کار احتیاج به برتری در این ست داشت که میدان چهارم همه چیز بر وفق مراد آبی پوش ها ادامه داشت و در شرایطی که پیروزی می توانست در چنگ آنها باشد ولی باز اسیر نقشه های پرسپولیس شدند و جدال دو تیم برای کسب پیروزی بسیار دیدنی شد و جدا از ۳ ست قبلی که به وقوع پیوسته بود این ست پرشور دنبال گشت که در این شرایط باز ضعف داوری گل کرد که در این میان بیشتر آبی پوش ها به قضاوت داور معترض بودند. به هر حال در یک کش و قوس پایاپای در حالی که امتیازات از مرز ۲۰ گذشته بود برتری ۲۰-۲۲ پرسپولیس ثبت شد و بدین ترتیب پس از ۱۶۱ دقیقه پرسپولیس با نتیجه ۳-۱ به پیروزی دست یافت.

در این مسابقه استقلال ۶۰ امتیاز، ۵ تعویض و ۸ دور استراحت داشت و پرسپولیس ۶۵ امتیاز، ۷ دور استراحت و ۹ تعویض انجام داد. در این دیدار داود یاوری، محمود محمودیان و عبدالعلی نبی در تیم پرسپولیس و نزد آبی پوش ها اکبر نائینی و مسعود شفه بهتر از دیگران ظاهر شدند.

x

این مطلب را نیز بخوانید

برگی از تاریخ – سفید بهتر از قرمز – تیم ملی والیبال ایران در سال ۱۳۶۶

سفید بهتر از قرمز ایران (سفید) ۳  –  ایران (قرمز) ۱ داور ...